Šifra predmeta Naziv predmeta 
OT-14 Municija
Ciklus Godina Semestar Broj ECTS kredita:
I 3. 5. 6
Status Ukupan broj sati
Redovni   75

Predavanja: 30 sati u semestru

Vježbe: 15 sati u semestru

Laboratorijske vježbe: 30 sati u semestr

  • Nastavnik:

Alan Ćatović, Faruk Razić

  • Preduslov za upis:

Nema

  • Cilj (ciljevi) predmeta:

Ovladavanje osnovnim znanjima o namjeni, vrstama i strukturi municije. Student će dobiti osnovna saznanja o komponentama municije: eksplozivi, upaljači, čahure, kapsle, tijelo projektila, vodeći i zaptivni prstenovi. Usvajanje znanja o osnovnim principima djelovanja municije (HE, HEAT, EFP, KE, dimna, osvjetljavajuća) na cilju.

  • Tematske jedinice:

Definicija municije, klasifikacija municije, struktura municije.Ciljevi. Upaljači, podjela upaljača i primjeri savremenih upaljača. Čahure i kapsle.  Eksplozivni lanci u municiji. Sigurnost projektila u toku kretanja u cijevi oružja. Municija malog i srednjeg kalibra. HE artiljerijska i minobacačka municija. Tenkovska municija bazirana na upotrebi  jakog eksploziva (HEAT ili kumulativna municija). Tenkovska municija sa kinetičkom energijom; Tenkovska municija sa efektom gnječenja; Eksplozivom formirani projektil. Municija za osvjetljavanje bojišta. Municija za razvijanje maskirnih i signalnih dimova. Bojeve glave ili projektili sa efektom nadpritiska Artiljerijska raketna municija. Vazduhoplovne rakete. Raketni sistemi lansirani sa ramena. Raketni vođeni protiv oklopni sistemi. Ručne bombe i municija za rušenje

  • Ishodi učenja:

Znanje: posjeduje osnovno teoretsko i činjenično znanje, vezano za namjenu, vrste i strukturu municije i osnovnim principim djelovanja različitih tipova municije na cilju.

Vještine: posjeduje osnovne, teoretske i praktične vještine o strukturi pojedinih tipova municije i procijeni masenih karakteristika HE projektila i sigurnosti projektila u fazi lansiranja.

Kompetencije: demonstrira kapacitet da primjenjuje znanje i vještine u iznalaženju rješenja za dobro definirane  konkretne probleme.

  • Cilj održivog razvoja (SDG):

SDG4 – Kvalitetno obrazovanje

  • Metode izvođenja nastave: 

Predavanja, vježbe, projektni zadatak

  • Metode provjere znanja sa strukturom ocjene: 

Konačna ocjena se sastoji od: angažovanost na nastavi i vježbama - 5%, izrada i odbrana projekta - 45%, Ocjene iz pismenog ispita - 50%.

Projektni zadatak se predaje najkasnije u slobodnoj sedmici (sedmica nakon nastave a prije početka ispita). Prvi parcijalni ispit je u osmoj sedmici nastave i obuhvata gradivo koje je pređeno tokom prvih sedam sedmica nastave. Drugi parcijalni ispit je u zadnjoj (petnaestoj) sedmici nastave i obuhvata preostalo gradivo.

Na završnom i/ili popravnom ispitu student polaže parcijalni ispit koji nije položio tokom semestra ili cjelokupno gradivo (integralni ispit).

Uslov za polaganje ispita je da student iz projektnog zadatka s odbranom ostvari minimalno 55% i po parcijalnom ispitu minimalno 55% bodova.

  • Literatura: 

Obavezna:

  1. Zečević, Osnove konvencionalne municije, Mašinski fakultet Sarajevo, Sarajevo, 2013.
  2. Zečević, A. Ćatović, Basic of Ammunition, Multimedijalni kurs na engleskom jeziku, Mašinski fakultet Sarajevo, Juni 2006.

Dopunska:

  1. C. Ohart, Elements of Ammunition, John Wiley & Sons Inc., 1946.
  2. Zečević, Osnove identifikacije municije, Mašinski fakultet Sarajevo, Sarajevo, 2011.
  3. Tactical Missile Warheads, Edited by J. Carleone., Progress in Astronautics and Aeronautics, Vol. 155, AIAA, 1993.