Šifra predmeta Naziv predmeta 
OT-33 Tehnologije proizvodnje municije
Ciklus Godina Semestar Broj ECTS kredita:
I 3. 6. 6
Status Ukupan broj sati
Izborni 75

Predavanja: 30 sati u semestru

Vježbe: 15 sati u semestru

Laboratorijske vježbe: 30 sati u semestr

  • Nastavnik:

Faruk Razić, Sabaheta Kraljušić

  • Preduslov za upis:

Nema

  • Cilj (ciljevi) predmeta:

Ovladavanje tehnologijama nužnim za proizvodnju osnovnih tipova municije. Student će biti osposobljen da razumije koje su tehnologije nužne za proizvodnju osnovnih tipova municije, da planira kontrolu procesa proizvodnje i testiranje pojedinih podsistema municije, da definira zahtjeve za površinsku zaštitu, bojenje, označavanje, hermetizaciju i pakovanje municije u skladu sa NATO i armijskim standardima

  • Tematske jedinice:

Životni ciklus materijala u procesu prerade. Materijali za izradu strukture projektila. Osnovne karakteristike termičke obrade materijala u procesu izrade struktura za projektile. Poseban naglasak na izradu spojeva struktura projektila. Plastična deformacija metala. Priroda plastične deformacije metala. Nominalni i stvarni naponi. Krive očvršćavanja. Režimi obrade deformacijom pri povećanim temperaturama i brzinama deformacije. Oporavljanje i rekristalizacija. Brzina deformacije i brzina deformisanja. Specifični deformacioni otpor kao funkcija temperature, brzine i stepena deformacije. Deformacioni rad. Uslovi plastičnog tečenja. Deformaciona sila. Kontaktno trenje. Proces obrade dubokim izvlačenjem. Izvlačenje tijela sa konstantnom debljinom stijenke. Izvlačenje tijela sa redukcijom debljine stjenke. Određivanje dimenzija platine. Prstenovi i trnovi za izvlačenje, zazori i tolerancije. Tehnologije tople prerade materijala za projektile. Osnovne karakteristike izrade alata za kovanje. Alati, materijali za alate i geometrija alata. Tehnologije proizvodnje tijela projektila. Materijali za proizvodnju tijela projektila. Vodeći prsten projektila. Površinska zaštita tijela projektila. Kontrola tijela projektila. Tehnologije proizvodnje čahura. Materijali za proizvodnju čahura. Površinska zaštita čahura. Kontrola čahura. Osnovni zahtjevi za površinsku zaštitu pojedinih podsistema municije. Bojenje  i označavanje municije. Pakovanje municije. Osnovni koncepti u ostvarivanju hermetizaciju i pakovanja municije. Kontrola gotove municije. Elementi osiguranja kontrole kvaliteta u primijenjenim tehnologijama proizvodnje municije. Testiranje pojedinih podsistema municije u sistemu proizvodnje. Osnovni koncepti prerade tijela raketnih motora i oživala bojevih glava tehnologijom flowforming.

  • Ishodi učenja:

Znanje: posjeduje osnovno teoretsko i činjenično znanje, kao i praktično znanje o tehnologijama nužnim za proizvodnju osnovnih tipova municije.

Vještine: posjeduje opšte, teoretske i praktične vještine o tome koje su tehnologije nužne za proizvodnju osnovnih tipova municije, da planira kontrolu procesa proizvodnje i testiranje pojedinih podsistema municije, da definira zahtjeve za površinsku zaštitu, bojenje, označavanje, hermetizaciju i pakovanje municije u skladu sa NATO i armijskim standardima.

Kompetencije: demonstrira kapacitet da primjenjuje znanje i vještine u iznalaženju rješenja za dobro definirane konkretne probleme o tehnologijama proizvodnje municije.

  • Cilj održivog razvoja (SDG):

SDG4 – Kvalitetno obrazovanje

  • Metode izvođenja nastave: 

Predavanja, vježbe, projektni zadatak

  • Metode provjere znanja sa strukturom ocjene: 

Izrada predaja i prezentacija projekta je prema rasporedu datom u silabusu, ne dalje od posljednje sedmice nastave (vrednuju se sa 50 bodova).

Prvi parcijalni ispit se održava u sedmoj sedmici nastave i obuhvata gradivo koje je ispredavano tokom prvih šest sedmica nastave. Ispit se vrednuje sa 25 bodova. Drugi parcijalni ispit je u zadnjoj (petnaestoj) sedmici nastave i obuhvata preostalo gradivo. Ispit se vrednuje sa 20 bodova.

Na završnom i/ili popravnom ispitu student polaže parcijalni ispit koji nije položio tokom semestra ili cjelokupno gradivo (integralni ispit).

Uslov za polaganje ispita je da student iz projektnog rada s odbranom ostvari minimalno 55% od predviđenog maksimalnog broja bodova i po parcijalnom ispitu minimalno 55% od predviđenog maksimalnog broja bodova.

  • Literatura: 

Obavezna:

  1. Manufacture of projectile, projectile components and cartridge cases for artillery, tank armament and mortars, MIL-HDBK-756, 1991.
  2. Musafija: Obrada metala plastičnom deformacijom, Svjetlost, Sarajevo, 1991

Dopunska:

  1. Schuler: Metal forming handbook, Springer, Berlin, Heidelberg, 1998.
  2. G. E. Thomsen, T. Ch. Yang, Sh. Kobayashi: Mechanics of Plastic Deformationin Metal Processing, McMilan Co, NY - 1965.